Andrzej Sikorowski

Kraków - Saloniki - Bydgoszcz
Po polsku i po grecku śpiewają Andrzej Sikorowski z córką Mają

Lider zespołu „Pod Budą" wystąpił tym razem jako autor, kompozytor, akompaniator i partner wokalny swojego dziecka. Artystyczna rodzina odwiedzi Bydgoszcz 31 stycznia.
Andrzej Sikorowski jest pierwszym w Polsce egzemplarzem klasycznego barda z gitarą. W 1970 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór „Nowy Rok", potem otrzymał jeszcze laury w Opolu i na Famie w Świnoujściu.
Zasłynął jako kompozytor muzyki do kultowych dobranocek, m.in. „Maurycego i Hawranka", „Przygód Rzepa". Wielu artystów zamawiało u krakowianina piosenki i dobrze na tym wychodziło. „Polska Madonna", którą interpretowała Maryla Rodowicz spodobała się na festiwalu opolskim. Utwory Sikorowskiego śpiewali także Irena Santor, Zbigniew Wodecki i inni. Część dorobku kompozytorskiego lidera „Pod Budą" wydana została w tomikach poetyckich: „Lecz póki co żyjemy" i „Moje piosenki".
W październiku ubiegłego roku ukazała się jego płyta „Kraków - Saloniki" nagrana wspólnie z córką Mają. To ten właśnie krążek będzie promowany podczas bydgoskiego koncertu. Recenzenci zgodnie przyznają, że nagrany materiał muzyczny jest kontynuacją starej, dobrej szkoły Sikorowskiego, czyli cały czas pozostajemy w klimatach znanych z piosenek „Kap, kap, płyną łzy", „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa".
Płyta jest dwujęzyczna, ponieważ Maja Sikorowska ma mamę Greczynkę. Młoda wokalistka ukończyła krakowskie Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Do nagrania płyty zaprosiła takie znakomitości świata artystycznego, jak Seweryn Krajewski, Grzegorz Markowski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau. W piosence „Koledzy taty" zaśpiewali: Markowski, Turnau, Wodecki, a utwór tytułowy skomponował Seweryn Krajewski. Płyta jest interesująca także dzięki bogatej sekcji instrumentalnej - tu także długa lista najlepszych polskich instrumentalistów. Jednym słowem rodzinna współpraca się opłaca. Jest dowodem tej samej wrażliwości, gustu, patentu na życie i na muzykowanie.

Koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej 31 stycznia 2006 roku o godzinie 19.00. Bilety w cenie 35 zł do nabycia w Galerii „Kantorek" (ul. Gdańska 3) oraz w Salonie EMPiK (ul. Fordońska 141- Galeria Pomorska). Istnieje możliwość rezerwacji biletów telefonicznie (052)349 35 65, 0602 682 519).

 

2006-01-07 - Gazeta Pomorza i Kujaw - Kraków - Saloniki - Bydgoszcz - Katarzyna Kaczor

  w górę